Sierpień w ogrodzie i na parapecie

Sierpień to miesiąc , w którym powoli zauważamy schyłek lata. Temperatury nie są już takie wysokie , a poranki i wieczory są chłodne. W tym miesiącu w ogrodzie czeka nas dużo pracy. Powoli możemy przygotowywać się na nadejście kolejnego sezonu. Czas zacząć prace porządkowe, nawożenie oraz tworzenie przepięknych dekoracji z jesiennych roślin.

Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie oznacza dla ogrodnika ręce pełne roboty. Przede wszystkim to czas kiedy należy usunąć z rabat i grządek chwasty oraz przekwitnięte rośliny, zwłaszcza kwiatostany ( niektóre jeszcze jesienią będą kwitły, inne dopiero w przyszłym sezonie). Początek miesiąca to najlepszy okres na przycinanie żywopłotów i innych ozdobnych krzewów zielonych, które wymagają cięcia i nadania kształtu. Pod koniec miesiąca możemy zasadzić kwiaty cebulowe wiosenne np. przebiśniegi. To także najlepszy czas na zbieranie nasion roślin jednorocznych, aby je wysiać wczesną wiosną. W wrześniu zaczynamy stosować już nawozy jesienne, których zadaniem jest wzmocnienie roślin oraz zwiększenie ich odporności na niskie temperatury. Już od połowy sierpnia dostępne są przepiękne wrzosy, które pięknie komponują się na rabatach, w donicach czy skrzynkach balkonowych. W sierpniu owocują także późniejsze odmiany malin jak również czernice, z których możemy zrobić przetwory lub skonsumować na świeżo. Zbieramy i wykopujemy takie warzywa jak marchew, cebula czy czosnek. To czas zbioru i suszenia także ziół. Trawnik kosimy regularnie, ale już nie tak nisko jak w poprzednich miesiącach. Możemy go także zasilić nawozem jesiennym specjalnie do tego przeznaczonym ( zapobiegnie to zbytniemu przyschnięciu trawy).

Sierpień na parapecie

W sierpniu poranki i wieczory są chłodne. Czasem temperatura spada do kilku kresek powyżej zera, dlatego rośliny mniej odporne na zimno ( te w skrzynkach i doniczkach) najlepiej na noc zabierać do domu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to zabezpieczmy je np. poprzez okrycie. W skrzynkach na parapecie możemy hodować zioła, które przepięknie nie tylko wyglądają, ale także pachną. Sierpień w ogrodzie i na parapecie nie jest nudny. Możemy tworzyć przepiękne kompozycje z jesiennych roślin oraz przygotowywać się do kolejnego sezonu.