Zasada działania pompy ciepła, jak ogrzewa nasze domy?

Dlaczego potrzebujemy pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z zimnej przestrzeni do cieplejszej. Odbywa się to poprzez przeniesienie ciepła z cieczy lub gazu do powietrza w ciepłej przestrzeni.

Pompa ciepła może być używana przez cały rok, ale najskuteczniej sprawdza się zimą, kiedy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem domu jest największa. Jeszcze lepiej zalety tego urządzenia przedstawi firma: pompa ciepła Rybnik Przez ostatnie lata staje się coraz bardziej popularna. Służy do ogrzewania naszych domostw, ale też budynków biurowych, galerii handlowych i pomieszczeń użytkowych. Coraz częściej zastępuję urządzenia (piece) spalające paliwa konwencjonalne.

Dwa najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła

W naszym kraju dwoma najpopularniejszymi rodzajami pomp ciepła są: powietrzne i gruntowe. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. Gruntowa pompa ciepła czerpie energię z powierzchni ziemi za pomocą systemu energii geotermalnej.

Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. W doborze powietrza pompa ciepła pomoże firma Progres. Działają dobrze w ciepłym i suchym klimacie, ale nie mogą wytwarzać takiej samej ilości energii, gdy jest zimno lub wilgotno. Gruntowa pompa ciepła czerpie energię z gruntu poprzez pętlę geotermalną. Gruntowe pompy ciepła mogą zapewniać ogrzewanie i chłodzenie przez cały rok, nawet w trudnych warunkach, dzięki swojej konstrukcji. Przez ostatnie lata konstrukcja pomp powietrznych i ich technologia znacznie się polepszyły, dzięki czemu mogą również z powodzenie być wykorzystywane w naszych domach przez cały rok.

Jak działa powietrzna pompa ciepła

Pompy powietrzne są bardzo skuteczne we wspomaganiu procesu chłodzenia z kompresją pary. Najpierw powietrze przepływa przez wymiennik za pomocą wentylatora (można to zrobić np. za pomocą dmuchawy klatkowej). W tym miejscu ciepło jest odbierane z czynnika chłodniczego przez odparowanie go podczas sprężania (na przykład można to zrobić za pomocą kompresor z zewnętrznym wymiennikiem ciepła). Parownik może być integralną częścią sprężarki lub oddzielnym urządzeniem. Czynnik chłodniczy jest chłodzony w jednostce zewnętrznej i przekazuje ciepło do wody grzewczej lub glikolu, który jest pompowany do modułu wodnego w domu i rozprowadzany dalej do instalacji. Opisaliśmy tutaj działanie pompy typu MONOBLOK. Zaletą tego rozwiązania jest to, że całe urządzenia znajduje się na zewnątrz i do chłodzenia można używać propanu. Jednak w tym typie pomp trzeba dobrze zabezpieczyć połączenie pompy do układu ogrzewania domu. Tak, aby nie zamarzło w czasie gdy pompa nie działa. Do tego właśnie służy glikol.

Kolejnym popularnym rodzajem pompy powietrznej jest SPLIT, różni się od poprzedniego typu typu, że oprócz jednostki zewnętrznej pobierającej powietrze ze środowiska składa się jeszcze z systemu wewnętrznego. Jest to moduł odpowiedzialny za rozprowadzanie ciepła po wszystkich pomieszczeniach w budynku. Moduły są połączone przewodami z czynnikiem chłodniczymi, dlatego są niezagrożone zamarznięciem. Warto pompę ciepła użyć z fotowoltaiką, w montażu tych urządzeń razem pomoże Progres Rybnik.