Co to jest pellet i jak nim palić?

Od dłuższego czasu niemal każdego dnia słyszymy o walce ze smogiem i o tym, że należy zakazać palenia w piecach węglem. Jednym z rozwiązań ograniczających emisje szkodliwych gazów jest pellet dębowy, ekologiczne paliwo produkowane z biomasy w formie granulatu.

Jak powstaje pellet?

Pellet produkowany jest z trocin, słomy lub niektórych roślin. Do sprzedaży trafia w formie granulatu, który wcześniej zostaje sprasowany pod wysokim ciśnieniem. Największymi zaletami pelletu jest wysoka kaloryczność i niewielka ilość popiołu powstałego podczas spalania. Oczywiście nie można nie wspomnieć o ekologii: do powstania pelletu używa się odnawialnych surowców. Co do popiołu, jego także można zagospodarować jako mineralny nawóz do roślin.

Jak powinno się palić pelletem?

Prawidłowe palenie pelletem powinno zacząć się od odpowiedniego kotła. Być może nie każdy jest tego świadomy, ale kocioł na węgiel absolutnie nie nadaje się na pellet drzewny. Kocioł na pellet powinien być wyposażony w zbiornik i podajnik. Na rynku istnieją także urządzenia wyposażone w zapalarki automatyczne, dzięki temu obsługa jest naprawdę bardzo prosta. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Fakt, że taki kocioł można zaprogramować co czyni go niemal bezobsługowym.

Czy pellet jest drogi?

Na pewno tani nie jest, ale warto ten temat rozwinąć. Co ma wpływ na to ile kosztuje pellet? Pierwszym elementem jest rodzaj surowca z jakiego jest produkowany, a drugim sam proces produkcji. Dobry pellet musi spełniać wszelkie normy i posiadać niezbędne certyfikaty, dlatego poddaje się go częstym kontrolom, a to także nie jest bez znaczenia w przypadku ceny. Wysokiej jakości pellet daje gwarancję prawidłowego spalania, a także nie będzie brudził pieca. Jeśli chodzi o ogrzewanie to bardzo ważnym elementem jest kaloryczność opału i to także wpływa na cenę. Wielu ludzi wychodzi z założenia, że im coś jest droższe tym jest lepsze. Nie zawsze tak jest i w przypadku pelletu także. Pellet cena często jest związana z wysokimi kosztami dystrybucji i nie ma nic wspólnego z jakością towaru. Trzeba na to uważać. Tona dobrej jakości pelletu może kosztować od około tysiąca złotych za tonę, natomiast kupując opał za 500 – 600 złotych nie mamy żadnej gwarancji co do jego wydajności i kaloryczności.

Zalety i wady pelletu

Zasadniczą zaletą pelletu jest to, że doskonale sprawdza się tam, gdzie nie ma dostępu do gazu, a w porównaniu do węgla jest dużo czystszym paliwem. Ale pellet nie jest także wolny od wad, np. aby móc nim palić trzeba zainstalować specjalny kocioł, ponieważ węglowy się nie nadaje. Jest to spora inwestycja, która na szczęście dość szybko się zwróci.