Czym malować płytki łazienkowe?

Co jakiś czas w każdym domu potrzebny jest remont łazienki. Najwięcej pracy i remontowego brudu jest ze zmianą płytek łazienkowych. Jednak istnieją inne sposoby na odnowienie starych ścian w łazience. Nie trzeba skuwać płytek – wystarczy je odpowiednio pomalować.

Malowanie płytek łazienkowych – dlaczego warto?

Płytki w łazienkach to domena starych czasów, ponieważ kiedyś był to najpopularniejszy materiał, który nie wchłaniał wilgoci, co w łazienkach jest kluczowe. Dzisiaj przeważa głównie malowanie farbami wodoodpornymi, dzięki czemu łazienka może mieć jeden kolor i jedną fakturę. Dodatkowo częściej można zmieniać jej wystrój i ją odświeżać.

Malowanie płytek łazienkowych krok po kroku

Jak malować płytki łazienkowe? Oczywiście na samym początku należy wybrać farbę. Po pierwsze musi być to farba do malowania płytek ceramicznych, po drugie wodoodporna. Dzisiaj jest bardzo łatwo znaleźć tego typu produkty, ponieważ malowanie kafelek w łazience jest bardzo popularne i właśnie do tego celu powstają specjalne farby.

Należy także wiedzieć, że są dwa sposoby malowania płytek łazienkowych. Można je pomalować jako całą powierzchnię jednym kolorem, a może odróżnić innym kolor fugi. W przypadku chęci pomalowania fugi na inny kolor, najpierw należy pomalować płytki, następnie po wyschnięciu farby zabezpieczyć je taśmą malarską i pomalować fugi.

W przypadku malowania całej powierzchni jednym kolorem, najpierw malujemy łączenia płytek, a następnie same płytki. Taka kolejność zapewni najlepszy efekt.

Dlaczego nie malować wszystkiego na raz? Odpowiedź jest prosta – taki sposób malowania mógłby przenosić pył z fugi na kafle i byłoby to widoczne na płytkach po wyschnięciu farby.

Samo w sobie malowanie płytek ceramicznych nie jest trudne ze względu na fakturę farby. Jak wiadomo delikatna, jednorodna farba szybko spłynie z kafli, dodatkowo będzie źle wyglądać na nierównej powierzchni. Tak więc farby do płytek łazienkowych muszą mieć dobrą przyczepność i zazwyczaj nieco szorstką fakturę. Oznacza to, że ewentualnych nierówności nie będzie tak bardzo widać.

Ostatnią ważną sprawą w malowaniu płytek łazienkowych jest sprzęt do tego wykorzystany. Raczej nie sprawdzi się standardowy wałek malarski do ścian. Ślizgałby się on po powierzchni kafelek ceramicznych, pozostawiając wiele smug i nierówno nałożoną farbę. Najlepszym sposobem na malowanie płytek łazienkowych jest wałek gąbkowy lub pędzel. Należy pamiętać o ruchach skierowanych w tę samą stronę, gdyż późniejsza faktura farby będzie uwidaczniała wszelkie nierówności, również te spowodowane niekonsekwencją w kierunku ruchu pędzla lub wałka do malowania.

Farba do malowania łazienek musi być również bardzo dobrze rozmieszana i o ile często przy malowaniu różnych powierzchni sprawdza się ręczne mieszanie, to w przypadku farby do kafelek łazienkowych znacznie lepszym pomysłem będzie wykorzystanie wiertarki z mieszadłem. Wiertarkę każdy powinien mieć w domu, a mieszadło można dokupić w każdym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze.