Tańsza i szybsza budowa domu. Dlaczego warto wybierać projekty domów z dachem dwuspadowym?

Budowa domu to zawsze świetna inwestycja w lepszą przyszłość całej rodziny i powód do zadowolenia. Jeśli stawiamy na tanią i szybką realizację, nie narażając się na dodatkowe koszty, powinniśmy wybrać projekt domu z dachem dwuspadowym. Dlaczego to dobra opcja, gdy nastawiamy się na szybką i bezproblemową budowę? Przyjrzyjmy się zaletom dachów dwuspadowych w budynkach jednorodzinnych.

Dom przy Bukowej 40
Dom przy Bukowej 40

Tradycyjny dach dwuspadowy – znany i kochany od wieków.

Projekty domów z dachami dwuspadowymi należą do najpopularniejszych jeśli chodzi o nowe inwestycje powstające w kraju. Jest to tradycyjny model dachu, który mimo chwilowego okresu niełaski zachował się w naszym krajobrazie. Budynki z dachem dwuspadowym na jakiś czas zostały wyparte przez tzw. kostki, czyli domy z płaskim dachem, najchętniej budowane w epoce PRL-u. Brak jakiegokolwiek poddasza okazał się jednak uciążliwy i nowe budownictwo powróciło do sprawdzonych rozwiązań konstrukcyjnych opartych na symetrycznych połaciach i wyraźnie zaznaczonej kalenicy dachu.

Tani i prosty w budowie – doskonała ochrona Twojego domu.

Dach dwuspadowy jest jednym z najlepiej chroniących budynek dachów stosowanych w budownictwie. Woda deszczowa może swobodnie spływać po powierzchni bez napotykania przeszkód. Dwuspadowa konstrukcja dobrze radzi sobie również z odśnieżaniem. Dach składa się z dwóch prostokątnych, lub w niektórych przypadkach kwadratowych połaci, które spotykają się na kalenicy. Projekty z tego typu dachem mają zwykle kąt nachylenia od 25 do 45 stopni. W przypadku parterowych projektów domów kąty dachu wynoszące 25-35 stopni są najczęściej stosowane. Projekty domów z poddaszem użytkowym zazwyczaj mają nachylenie dachu od 35 do 45 stopni. Pod względem kosztów realizacji dachy dwuspadowe są tańsze w budowie i łatwiejsze w montażu. Wykonanie prostego dachu dwuspadowego o symetrycznym spadku nie przyniesie inwestorowi nieoczekiwanych trudności i dodatkowych kosztów. Ta konstrukcja ma również tę zaletę, że zmniejsza straty materiału podczas krycia dachu.

Projekty domów z dachami dwuspadowymi zapewniają więcej miejsca na poddaszu, dzięki czemu przestrzeń ta nadaje się na funkcjonalne pomieszczenia, jest wygodna w użytkowaniu i pełna światła. Geometrię dachów dwuspadowych można urozmaicić różnego rodzaju lukarnami, lub wykuszami, które wpuszczają więcej światła dziennego.

Dom przy Modrzewiowej 17
Dom przy Modrzewiowej 17

Dodatkowa przestrzeń poddasza – miejsce z potencjałem do odkrycia.

Decydując się na projekt domu z dachem dwuspadowym, mamy więcej miejsca na poddaszu. Jeżeli postawimy na budowę budynku parterowego z poddaszem nieużytkowym jak i projekt domu z poddaszem użytkowym, przestrzeń pod dachem jest znacznie łatwiejsza do zagospodarowania w przypadku dachów dwuspadowych. W wersji parterowej dwuspadowy dach nie tylko daje możliwość wykorzystania strychu jako funkcjonalny schowek, ale również daje zielone światło do adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Pomieszczenia pod dachem można łatwo doświetlić lukarnami i oknami ulokowanymi w murowanych ścianach. W dwukondygnacyjnym domu dwuspadowy dach ogranicza występowanie powierzchni ze skosami, a tym samym zmniejsza utratę regularnej powierzchni użytkowej. Przy zastosowaniu ścianki kolankowej 120 zminimalizujemy niedogodności związane z występowaniem skosów, a komfort mieszkania w przytulnym poddaszu znacząco wzrasta.

Dach dwuspadowy to doskonały przykład współistnienia tradycyjnych rozwiązań konstrukcyjnych w nowoczesnym budownictwie. Pozostaje wariantem najczęściej wybieranym przez prywatnych inwestorów i deweloperów przy realizacji zabudowy wielorodzinnej, szeregowej lub bliźniaczej. Dobrze dopasowuje się do każdego typu konstrukcji budynku, udowadniając swoją uniwersalność. Nieoceniony jest również aspekt ekonomiczny – dachy dwuspadowe kosztują mniej niż zadaszenia wielospadowe.