Najpierw wyjaśnijmy czym jest ekogroszek, a czym jest pellet. Pelletem nazywany biopaliwo, które jest zagęszczone z biomasy drzewnej oraz z dodatkami lub bez. Postać pelletu to małe wałeczki o średnicy 25 milimetrów oraz długości od 5 milimetrów do 40 milimetrów. Pellet powstaje w wyniku prasowania surowca, który jest pod wysokim ciśnieniem. Gdy mówimy o ekogroszku, wtedy trzeba wiedzieć, że jest to paliwo stałe, które produkuje się z węgla brunatnego bądź kamiennego. W procesie produkcji węgla jest on kruszony i potem przesiewany przez sita. W ten sposób otrzymuje się ziarna o odpowiedniej frakcji (rozmiary to od 5 milimetrów do 25 milimetrów).
Co wybrać? Palenie pelletem czy ekogroszkiem?
Ogrzewanie domu pelletem niesie za sobą sporo korzyści. Zacznijmy od tego, że te biopaliwo jest jednym z najczystszych źródeł energii odnawialnej. To spory atut. Gdy porównamy go z ekogroszkiem (palenie nim w domu nie zawsze jest wygodne) to korzyści są znaczące. Najpopularniejszym opałem w Polsce jest właśnie ekogroszek. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że nie zawsze jest on eko. Nazwa może być myląca. Tani ekogroszek dostępny jest w wielu miejscach, jednak na rynku spotkamy często podróbki. Na ten aspekt trzeba zwracać baczną uwagę. Palenie ekogroszkiem sprawia, że wydzielana jest do atmosfery dwutlenek węgla, a także spore ilości siarki oraz popiołu. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że osoba, która pali ekogroszkiem, narażona jest na wdychanie związków popiołu. Ma to negatywny wpływ na drogi oddechowe i mogą przyczynić się do powstania różnego rodzaju chorób. Pyły, które się ulatniają w procesie spalania mogą być przyczyną chorób dróg oddechowych i płuc, gdyż zawierają dioksyny, benzopireny, metale ciężkie oraz furany.
„Zielony węgiel,” to często określenie pelletu. Wynika to z tego, że w procesie spalania do atmosfery nie wydzielają się szkodliwe substancje, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnego. To konkretna i spora zaleta używania pelletu. Jak pokazują badania, emisja dwutlenku węgla w czasie spalania biomasy jest zerowa.
Wiele osób zastanawia się, co z lasami. Wyprodukowanie pelletu z pewnością przyczynia się do ścinania drzew. Jednak takie rozumowanie jest błędne. W zdecydowanej większości to pozostałości po produkcji wyrobów z drewna. Z tego produkuje się pellet. W przeszłości rodziny oraz wióry były zaliczane do odpadów. Teraz używa się ich jako opał. To sensowne i korzystne rozwiązanie.
Piec na ekogroszek czy pellet? Co jest lepsze?
Kluczowy aspektem jest cena. Kotły do palenia pelletem kosztują od 7 500 złotych. To sporo. Tyle kosztują najprostsze kotły. Wobec tego trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie każdy może sobie na taki krok pozwolić. Gdy decydujesz się na palenie ekogroszkiem, wtedy zakup oraz instalacja piecu wyniesie Cię kilka tysięcy złotych. Kluczowa jest wielkość domu, w którym chcemy stosować ekogroszek. Trzeba wziąć wtedy też pod uwagę dodatkowe koszty za energię elektryczną. W przypadku większego domu, kocioł musi być sporych rozmiarów. Ciekawie też wygląda sytuacja z popiołem. W wyniku używania peletu, powstaje mało popiołu. Gdy jednak decydujemy się na spalanie ekogroszkiem, popiołu wtedy jest o wiele więcej. To może być spory nieudogodnieniami i ten fakt trzeba wziąć pod uwagę. Trzeba też wziąć pod uwagę tani węgiel, jeżeli chcemy nim palić w piecu.