Rozporządzenie CPR – co warto o nim wiedzieć?

Bezpieczeństwo pożarowe powinno stanowić najważniejszy punkt w życiu każdego człowieka. Jak dobrze wiemy, do pożaru może dojść w każdej chwili, dlatego nowe projekty budynków, a szczególnie ich instalacje elektryczne oparte są o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 roku.

Czym jest CPR?

Nowe rozporządzenie wprowadza znakowanie symbolem CE wyrobów przeznaczonych do budownictwa na podstawie normy oznakowanej jako: PN – EN 50 575. Rozwiązanie to nakłada na producentów kabli obowiązek przebadania właściwości użytkowych wyrobów w tak zwanym Laboratorium Notyfikowanym i sklasyfikowania ich zgodnie z wyżej wspomnianą normą E N 13 501-6. Warto zaznaczyć, że norma ta wprowadza i definiuje klasy reakcji produktu na ogień, gdzie najwyższą jest Aca natomiast najniższą jest Fca.

Kable według CPR

Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii powstała możliwość produkcji kabli o izolacjo oraz powłoce wykonanej z wytrzymałych, specjalistycznych tworzyw termoplastycznych, które spełniają wymagania specjalnej klasy B2ca. Należy pamiętać, że w zależności od reakcji na ogień będą miały zastosowanie różne procedury kwalifikacyjne produktów. Wśród nich możemy wyróżnić:

Klasyfikację dokonywaną w klasach tak zwanych B2ca oraz klasie Cca. Podczas oceny kable badane są w laboratorium. Przeprowadzana jest również kontrola produkcji oraz audyty procesu produkcyjnego. Kwalifikacja kabli w systemie 1+ wiąże się także ze stałym nadzorem produkcji przez Jednostkę Notyfikowaną.

Klasyfikacja w klasach o nazwach Eca oraz nazwie Dca dla systemu 3 jest dokonywana na podstawie specjalnych badań wykonywanych przez specjalne Laboratorium. Deklaracja Właściwości Użytkowych jest wystawiana przez producenta na podstawie raportu wystawionego przez laboratorium.

W systemie 4 (czwartym) klasyfikacja w klasie nazwanej jako Fca jest dokonywana przez samego producenta. W tym wypadku kable te nie spełniają wymagań żadnej innej wspomnianej klasy reakcji na temperatury oraz ogień, a Deklaracja wystawiana jest na podstawie własnych badań producenta.

Nieposiadanie Deklaracji przez producenta zamyka mu drogę do wprowadzenia produktu na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany. Trzeba pamiętać, że kable według CPR dopuszczone do użytku muszą być we właściwy sposób znakowane.

Deklaracja Właściwości Użytkowych musi zawierać informację o klasie wyrobu, dane identyfikacyjne producenta, informację o zastosowaniu, niepowtarzalny kod identyfikacyjny wyrobu oraz wymaganą dokumentację techniczną. Informacje pozwalające zidentyfikować producenta oraz produkt powinny również znaleźć się na wszelkich materiałach promocyjnych, bezpośrednio na produkcie, a także na etykiecie dołączonej do wyrobu.

Bezpieczeństwo pożarowe na każdym stopniu produkcji kabli gwarantuje, że podczas pożaru nie zostanie uszkodzona instalacja. Przestrzeganie normy CPR przez producentów zwiększy również bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.