Gdzie można kupić płytę szalunkową?

sferrario1968 / Pixabay

Płyta szalunkowa to jeden z klasycznych przykładów konstrukcyjnych materiałów drewnopochodnych. Powstaje poprzez sprasowanie ze sobą nieparzystej liczby warstw forniru, czyli cienkich płyt z naturalnego drewna. Kolejne elementy są ze sobą klejone, dzięki czemu płyty są wytrzymałe i jednolite. W zależności od potrzeb możemy postawić na płyty laminowane lub suche, bez dodatkowego efektu uszlachetniania. Płyty szalunkowe bez trudu znajdziemy w większości sklepów budowlanych, zarówno sieciowych marketów oraz mniejszych punktów.

Materiały te dostaniemy również w sklepach internetowych, na przykład w centrum.meble.pl. Zakupy online stają się coraz popularniejsze i wygodniejsze, dlatego decydują się na nie firmy oraz osoby prywatne. W przypadku płyt bardzo ważny jest transport, ponieważ mają swoje gabaryty, a kupując online możemy sobie zagwarantować dowóz w określone miejsce, na przykład na budowę, do warsztatu lub do magazynu. To również wygodna opcja, ponieważ nie musimy tracić czasu na dojazd do sklepu, wybór płyt oraz dokonanie zamówienia. Wszystko mamy w zasięgu kilku kliknięć na urządzeniach elektronicznych.

Czym charakteryzują się płyty szalunkowe?

Ze względu na specyfikę produkcji, płyty szalunkowe cechują się dużą odpornością i wytrzymałością na zginanie. Są elastyczne i nie ulegają trwałemu odkształceniu oraz zminimalizowano w nich ryzyko pękania. Pod kątem wytrzymałości są one również bardziej efektywne od płyt OSB, dlatego są bardzo często wykorzystywane w konstrukcjach budowlanych. Atutem tych płyt jest dobry stosunek jakości do ceny, ponieważ są one dużo tańsze niż ich sztuczne alternatywy.

Płyty szalunkowe nazywane są również sklejkami. W głównej mierze składają się z drewna, dlatego dbamy o nie podobnie jak o klasyczne drewno i pracujemy na nich z narzędziami dedykowanymi drewnu. Płyty najczęściej wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji pod wylewanie fundamentów lub kreacji betonowych konstrukcji. Podesty w rusztowaniu lub na budowie również są ze sklejek szalunkowych. Laminowane opcje mają dedykowaną powłokę, dzięki czemu nie przylega do nich beton. Ze względu na swoją estetykę oraz popularność, płyty szalunkowe wykorzystywane są również w branży stolarskiej oraz meblarskiej. Powszechność płyt sprawia, że bez trudu znajdziemy je w sklepach branżowych.